Probiotyki, prebiotyki i mikrobiom – moda, czy nowoczesna medycyna? Domowe wizyty lekarskie Warszawa.
Wstęp
Zwykło przyjmować się, że istnieją dwa rodzaje mikroorganizmów – dobre i szkodliwe. Wydawało się, że wynalezienie antybiotyków rozwiązało problemy stwarzane przez złe mikroorganizmy. Sukces okazał się jednak chwilowy, nowoczesna medycyna przestała interesować się dobrymi mikroorganizmami i skoncentrowała się na opracowaniu coraz to nowych antybiotyków.
Ostatnia dekada przyniosła zasadniczą zmianę w postrzeganiu roli mikroorganizmów, które „zamieszkują” ludzki organizm. Zaczęto dostrzegać, że mikrobiom, czyli nasz osobisty „zestaw” mikrobów jest integralną częścią naszego ustroju, odpowiada m.in. za dojrzewanie układu immunologicznego, moduluje odpowiedź humoralną i komórkową a jego dysfunkcja skutkuje otyłością i zaburzeniami nastroju.
Zaczęto dostrzegać negatywne skutki nieroztropnej i często niepotrzebnej antybiotykoterapii czy porodów przebiegających drogą cięcia cesarskiego na mikrobiom. Zainicjowano badania kliniczne oceniające właściwości terapeutyczne różnych probiotyków .
Obecnie wiadomo już, że zaburzenia mikrobiomu prowadzą nie tylko do biegunki będącej łatwo zauważalnym skutkiem antybiotykoterapii, ale również do szeregu innych poważnych i długotrwałych konsekwencji zdrowotnych.
Mikrobiom i jego znaczenie dla zdrowia człowieka stanęły w centrum uwagi współczesnej medycyny. Badania mikrobiomu człowieka to obecnie jeden z najszybciej rozwijających się obszarów medycyny.
Odzwierciedleniem rosnącego zainteresowania jest liczba publikacji naukowych na temat mikrobiomu
Podstawowe definicje
Mikrobiom
To genom (cały materiał genetyczny) mikroorganizmów zasiedlających ludzki organizm.
Probiotyki
Według definicji FAO/WHO probiotyki to „żywe drobnoustroje, które podane w odpowiedniej ilości
wywierają korzystny wpływ na zdrowie gospodarza”.
Prebiotyki
Substancje odżywcze używane przez probiotyki.
Synbiotyki
Synbiotyki to produkty zawierające w swoim składzie probiotyki i prebiotyki
Mikrobiom – rola, funkcje i cechy
W ciele człowieka znajduje się 10 razy więcej komórek mikroorganizmów niż komórek ludzkich a 99% DNA w naszym organizmie znajduje się w komórkach mikroorganizmów.
Rozwój i dynamika mikrobiomu u człowieka
Do niedawna panowało przekonanie, że do kolonizacji ustroju noworodka drobnoustrojami dochodzi podczas porodu. Wykazano jednak, że proces ten rozpoczyna się już w życiu płodowym. Jeszcze nie poznano dokładnego mechanizmu za pomocą którego niektóre bakterie przenikają z organizmu matki do płodu. Zaskakujące, szczepy bakteryjne płodu znajdującego się jeszcze w macicy są identyczne ze szczepami izolowanymi z jamy ustnej matki.
Pełna kolonizacja ustroju noworodka kończy się w 1. roku życia. Procesem ten posiada swoją dynamikę, przebiegającym w kilku etapach:
Wpływ porodu drogą cięcia cesarskiego na mikrobiom
Mikrobiomy dzieci urodzonych drogą natury i cięcia cesarskiego bardzo się różnią:
Niestety, ale udowodniono, że poród drogą cięcia cesarskiego zaburza prawidłowy rozwój mikrobiomu, co zwiększa późniejsze ryzyko wystąpienia szeregu chorób u dzieci:
Na ukształtowany w ciągu 1. roku życia mikrobiom mogą później oddziaływać czynniki zarówno korzystne jak i niekorzystne. Do korzystnych należą probiotyki i prebiotyki. Do niekorzystnych należą m.in. antybiotyki, leki hormonalne, spożywanie przetworzonej żywności, leki onkologiczne i infekcje.
Lokalizację i masę mikrobiomu w organizmie dorosłego człowieka przedstawia rycina poniżej.
Zakłócona działaniem szkodliwych czynników równowaga mikrobiomu to dysbakterioza. Dobry lekarz pomoże Ci zrozumieć jak ważne dla Ciebie i twojego dziecka jest utrzymanie mikrobiomu w dobrej formie. Sprawdź jakie są zalety domowych wizyt lekarskich
Dobry lekarz zajmie się twoim problemem i pomoże wybrać Ci optymalny sposób dalszego postępowania diagnostycznego i terapeutycznego.
lekarzbliskociebie.pl
Domowe wizyty lekarskie. Pediatria. Medycyna rodzinna. Interna. Domowe wizyty lekarskie na terenie Warszawy. Realizacja wizyty do 3 godzin od umówienia.