Choroba wrzodowa. Helicobacter pylori. Domowe wizyty lekarskie Warszawa.

Wrzody trawienne żołądka i dwunastnicy są częstą chorobą, która, zwłaszcza w przypadku nieleczenia, może prowadzić do poważnych następstw z zagrożeniem życia włącznie. Do niedawna nie było skutecznych sposobów leczenia choroby wrzodowej, a dostępne metody działały jedynie objawowo, zmniejszając nasilenie objawów i przyspieszając gojenie wrzodu.

Gdy brakowało nam wiedzy na temat prawdziwej przyczyny wrzodów trawiennych, powszechnie sądziło się, że przyczyną choroby mogą być stres i pikantne potrawy. Nic bardziej błędnego.

Badania ostatnich lat wykazały, że sprawcą większości wrzodów są bakterie Helicobacter pylori!

Nareszcie poznaliśmy prawdziwego winowajcę, sprawcę cierpień wielu milionów ludzi na całym świecie.

Po wykryciu przyczyny przyszła kolej na zmianę leczenia. Udało się opracować metody lecznicze, które skutecznie eliminują Helicobacter pylori. Prawidłowo przeprowadzona kuracja dwoma antybiotykami i lekiem zmniejszającym wydzielanie kwasu solnego zapewnia wyleczenie ponad 90% chorych. Po kuracji pacjent ma dużą szansę, że choroba nie pojawi się u niego już nigdy.

Rozpowszechnianie aktualnej wiedzy na temat wrzodów trawiennych wydaje się wręcz koniecznością. Badania przeprowadzone w USA wykazały, że 90% osób z objawami ze strony przewodu pokarmowego wierzy, że przyczyną wrzodu trawiennego jest stres, a 60% posądza o to nieprawidłową dietę…

Ponad 90% osób w ogóle nie wie o istnieniu  bakterii Helicobacter pylori.

  1. Czym jest wrzód trawienny?

Wrzód trawienny jest ubytkiem (czy mówiąc prościej raną) w ścianie żołądka czy dwunastnicy. U każdej osoby dotkniętej tą chorobą może pojawić się pytanie – czy moja choroba jest częsta? Badania statystyczne pokazują, że u jednego spośród 10 Amerykanów choroba wrzodowa rozwinie się na pewno, w którymś momencie jego życia.

Badania ostatnich lat zrewolucjonizowały nasze podejście do wrzodów trawiennych żołądka i dwunastnicy. Wykazano, że choroba jest powodowana głównie infekcją bakteryjną, a bakteria nazy­wa się Helicobacter pylori!

Pamiętać jednak należy, że w niektórych, rzadszych przypadkach, wrzód trawienny może mieć swoją przyczynę w przewlekłym przyj­mowaniu niesterydowych leków przeciwzapalnych (aspiryna, ibu­profen i wiele innych). Bardzo rzadko, również niektóre nowotwory żołądka i trzustki mogą wywoływać wrzód trawienny.

Dla wielu osób dobrą wiadomo­ścią jest to, że stres i pikant­ne jedzenie nie powodują wrzodu trawiennego.

  1. Co to jest Helicobacter pylori?

Helicobacter pylori jest rodzajem bakterii. Stosunkowo nie­dawno odkryto, że bakteria Helicobacter pylori jest sprawcą prawie wszystkich przypadków wrzodu trawiennego. Ocenia się, że blisko 80% wrzodów żołądka i 90% wrzodów dwunastnicy jest wywołanych infekcją Helicobacter pylori.

Samo zakażenie Helicobacter pylori jest bardzo częste. W Polsce około 70% naszych rodaków jest zakażonych tą bakterią. Nie oznacza to jednak, że wszyscy automa­tycznie chorują lub zachorują na wrzód trawienny. Powody, dla któ­rych nie wszyscy zakażeni chorują, nie są znane. Najprawdopodob­niej zależy to od właściwości samego zakażonego, odmiany bakterii i innych czynników, które nie zostały jeszcze zidentyfikowane.

Naukowcy nie są jeszcze pewni, w jaki sposób dochodzi do infek­cji, ale najprawdopodobniej bakteria przenosi się bezpośrednio z człowieka na człowieka oraz z zanieczyszczoną żywnością i wodą. Dla pewności więc warto myć ręce przed każdym posiłkiem.

Helicobacter pylori odkry­to również w ślinie zaka­żonych osób, a zatem nie można wykluczyć, że do infekcji dochodzi przy pocałunku.

  1. W jaki sposób Helicobacter pylori powoduje wrzody żołądka i dwunastnicy?

Helicobacter pylori osłabia ochronną warstwę wyścielającą żołądek i dwu­nastnicę. Zarówno kwas solny, zawarty w soku żołądkowym, jak i sama bakteria działa­ją drażniąco powodując wrzód trawienny i dolegliwości z nim związane.

Helicobacter pylori, jako jedna z nielicznych bakterii, jest zdolna przeżyć w kwaśnej treści żołądkowej dzięki wydzielaniu enzymów, które neutralizują kwas solny. Dzięki temu enzymowi bakteria wytwarza wokół siebie bezpieczny obszar wolny od kwasu solnego. Bakteria ma spiralny kształt, co pozwala jej poruszać się na powierzchni błony śluzowej i przenikać głębiej.

  1. Jakie są objawy choroby wrzodowej?

Najczęstszym objawem choroby wrzodowej jest ból.

  • Ból powodowany wrzodem trawiennym jest najczęściej:
  • Tępy, dokuczliwy
  • Występuje 2-3 godziny po posiłku
  • Występuje w środku nocy (kiedy żołądek jest pusty – przyjęcie posiłku zmniejsza jego natężenie)
  • Przewlekły, może utrzymywać się przez kilka dni lub tygodni

Inne objawy obejmują:

  • Nudności
  • Wymioty
  • Osłabiony apetyt
  • Wzdęcia
  • Odbijanie

U niektórych osób powyższe dolegliwości występują tylko w niewielkim nasileniu lub nie występują wcale.

  1. Które objawy są groźne?

Jeśli masz lub będziesz miał którykolwiek z podanych poniżej objawów, skontaktuj się natychmiast z lekarzem!

  • Nagły, ostry (przeszywający) i utrzymujący się ból brzucha
  • Krwiste lub smoliste (czarne) stolce
  • Wymioty krwią lub treścią przypominającą fusy od kawy.

Powyższe objawy mogą być oznaką groźnych powikłań:

  • Perforacji przewodu pokarmowego – wrzód przedziurawia żołądek lub dwunastnicę.
  • Krwawienia – kwas solny lub wrzód uszkadzają naczynie krwionośne.
  • Niedrożność – wrzód blokuje drogę pokarmowi, który nie może opuścić żołądka.
  1. W jaki sposób rozpoznaje się chorobę wrzodową?
  • Lekarz chcąc sprawdzić, czy objawy są powodowane przez wrzód trawienny, może zlecić badanie radiologiczne prze­wodu pokarmowego lub endoskopię.
  • Endoskopię wykonuje się za pomocą fi­beroskopu – cienkiego, giętkiego aparatu za­kończonego miniaturową kamerą i źródłem świa­tła. Lekarz ostrożnie wprowadza fiberoskop przez jamę ustną pacjenta, gardło i przełyk do żołądka i dwunastnicy. Pozwala to obejrzeć badane narządy, zrobić zdjęcia i, jeżeli zachodzi taka po­trzeba, pobrać wycinki błony śluzowej do badania mikroskopowego
  • Jeśli został potwierdzony wrzód trawienny, lekarz może zlecić test na obecność bakterii Helicobacter pylori. Wynik tego testu może okazać się ważny, ponieważ leczenie wrzodu spowodowanego infekcją Heli­cobacter pylori i niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi różni się.
  • Helicobacter pylori można wykryć, wykonując badanie krwi, test oddechowy lub test tkankowy. Badania krwi wykrywają przeciwciała przeciwko Helicobacter pylori. Krew jest pobierana z nakłucia palca. Testy oddechowe są przeprowadzane najczęściej po leczeniu w celu kontroli, czy zastosowane leczenie było skuteczne. Testy tkankowe wykonuje się, badając wycinki błony śluzowej pobrane podczas en­doskopii.
  • Test oddechowy polega na tym, że pacjent wypija roztwór moczni­ka, który zawiera specjalnie oznakowane atomy węgla. Jeśli Helicobac­ter pylori jest obecna w przewodzie pokarmowym badanego, rozkłada mocznik z uwolnieniem znakowanego węgla. Krew przenosi następnie węgiel (w postaci CO2) do płuc, który pacjent wydycha na zewnątrz, a odpowiednia aparatura po­miarowa wykrywa jego obecność.
  1. Jak leczy się wrzody trawienne?
  • Podstawą leczenia wrzodów trawiennych, które powstały na sku­tek infekcji bakterią Helicobacter pylori są leki, które zabijają bakterie i zmniejszają wydzielanie soku żołądkowego.
  • W chwili obecnej leczeniem z wyboru, o najwyższej skuteczności, jest tygodniowa terapia trzema lekami (tzw. terapia potrójna). Polega ona na przyjmowaniu dwóch antybiotyków i jednego leku zmniej­szającego wydzielanie kwasu solnego.
  • Celem terapii jest eradykacja bakterii, czyli wyeliminowanie jej z ustro­ju chorego – bez osiągnięcia tego celu nie można mówić o wyleczeniu choroby wrzodowej. Leki przyjmuje się w postaci tabletek najczęściej 2 razy dziennie.
  • W celu zniszczenia bakterii używa się antybiotyków, których skutecz­ność w kwaśnym środowisku jest zbyt mała. Dlatego do antybioty­ków dołącza się leki hamujące wydzielanie kwasu żołądkowego.
  1. Co powinieneś zapamiętać?
  • Wrzód trawienny jest ubytkiem błony wyścielającej żołądek i dwunastnicę.
  • Większość wrzodów trawiennych jest spowodowana przez infekcję bakterii Helicobacter pylori, a nie przez stres i pikantne pożywienie.
  • Helicobacter pylori może przenosić się z osoby na osobę przez zanieczyszczoną wodę lub żywność.
  • Należy zawsze myć ręce przed jedzeniem.
  • Terapia potrójna (dwa antybiotyki + lek antysekrecyjny np. pantoprazol) jest najbardziej skutecznym sposobem leczenia wrzodów trawiennych wywołanych infekcją Helicobacter pylori.
  • Prawidłowo przeprowadzona kuracja daje ponad 90% wyleczeń.
  • Dawkowanie leków zleconych przez lekarza powinno być ściśle przestrzegane, ponieważ każda następna kuracja będzie mniej skuteczna.

Choroba wrzodowa jest obecnie chorobą wyleczalną. Dobry lekarz ustali optymalne leczenie dla Ciebie. Pozbędziesz się bakterii wywołującej chorobę wrzodową jeżeli zrealizujesz kurację zgodnie z zaleceniami lekarza.

Zamów wizytę

lekarzbliskociebie.pl
Domowe wizyty lekarskie Warszawa. Pediatria. Medycyna rodzinna. Interna. Wizyty lekarskie na terenie Warszawy. Realizacja wizyty do 3 godzin od umówienia. Wizyty lekarskie Warszawa.

Related Posts

Leave a Reply

O nas

Lekarzbliskociebie.pl Domowe wizyty lekarskie Warszawa. Domowe wizyty lekarskie w ciągu 3 godzin od umówienia. Domowe wizyty lekarskie u dzieci i dorosłych.