Alergia pokarmowa  i nietolerancja pokarmowa. Domowe wizyty lekarskie Warszawa.

Alergia pokarmowa  i nietolerancja pokarmowa to terminy medyczne często mylone ze sobą, zarówno przez pacjentów, lekarzy , jak i przedstawicieli innych zawodów związanych z medycyną. Oba te pojęcia składają się na zjawisko reakcji niepożądanych na pokarm.

Obecny podział niepożądanych reakcji na pokarm wyróżnia:

  1. Nadwrażliwość pokarmową alergiczną (alergia pokarmowa)
  • alergia pokarmowa IgE-zależna
  • alergia pokarmowa IgE-niezależna
  • mieszana
  1. Nadwrażliwość pokarmową niealergiczną (nietolerancja pokarmowa)

Nadwrażliwość pokarmowa alergiczna występuje częściej u dzieci i może wiązać się  ze stanami zagrożenia życia. Nietolerancja pokarmowa niesie mniejsze zagrożenie, ale jest związana z wieloma zaburzeniami czynnościowymi zmniejszającymi jakość życia i pogarszającymi  normalne funkcjonowanie osób dotkniętych tą przypadłością.

Ocenia się, że aż 20% populacji doświadcza reakcji niepożądanych na pokarm. Nadwrażliwość pokarmowa alergiczna występuje rzadziej niż nietolerancja pokarmowa – dane mówią o 4-7% dzieci w wieku przedszkolnym. Najczęstszymi alergenami pokarmowymi są mleko krowie, orzeszki ziemne, soja, białko jaja kurzego, skorupiaki i ryby.

Klasyfikacja reakcji niepożądanych na pokarm

W oparciu o kryterium immunologiczne reakcje niepożądane na pokarm dzielą się szeroko na dwie kategorie – alergie pokarmowe i celiakię (mechanizm immunologiczny) oraz nietolerancje pokarmowe (bez lub z minimalnym udziałem układu immunologicznego).

 

Co to jest alergia pokarmowa

Alergia pokarmowa jest niepożądaną reakcją immunologiczną, która występuje  po kontakcie z danym pokarmem w sposób powtarzalny. Rozpoznanie alergii pokarmowej wymaga potwierdzenia nadwrażliwości i występowania objawów po kontakcie z określonym pożywieniem.

Reakcja immunologiczna obserwowana w przebiegu alergii pokarmowej może być zaklasyfikowana jako alergia pokarmowa IgE-zależna, alergia pokarmowa IgE-niezależna oraz mieszana. Główną rolę w alergii pokarmowej IgE niezależnej odgrywają limfocyty T (np. eozynofilowe zapalenie błony śluzowej p.pokarmowego stwierdzane w badaniu histologicznym).

Rodzaje alergii pokarmowej

Alergia pokarmowa IgE-zależna

Funkcja przewodu pokarmowego wiąże się z tym, że duża powierzchnia błony śluzowej styka się z substancjami obcymi – od białek pokarmowych  poprzez  bakteria fizjologicznej flory aż do toksyn.   W warunkach prawidłowych odpowiedź immunologiczna jest wywoływana tylko przez kontakt z organizmami chorobotwórczymi i toksynami .

Alergia pokarmowa IgE-zależna jest skutkiem tego, że odpowiedź immunologiczna, która jest  skuteczna w zwalczaniu pasożytów pojawia się jako reakcja na białko zawarte w pokarmie.

Ekspozycja na uczulający pokarm w przebiegu alergii pokarmowej IgE-zależnej przynosi natychmiastowe i powtarzalne objawy ze strony przewodu pokarmowego, skóry  lub  układu oddechowego.

Objawy alergii pojawiają się zazwyczaj w ciągu minut od spożycia uczulającego pokarmu  – muszą wystąpić do 2 godzin żeby można było zaklasyfikować reakcję jako IgE zależną. Najcięższym reakcjom towarzyszą  objawy systemowe prowadzące do zagrażającej życiu anafilaksji. Reakcje skórne występują najczęściej  – są obecne w 80% przypadków. Objawy ze strony układu oddechowego pojawiają się tylko jako część reakcji ogólnoustrojowej.

Alergie tego typu obserwowane u małych dzieci i mają tendencję do zanikania z wiekiem.

Zespół alergii ustnej

Jest to rodzaj miejscowej alergii  IgE-zależnej, której objawy są wywoływane przez niektóre owoce i warzywa. Objawy ograniczają się do warg, ust i gardła – zazwyczaj nie towarzyszą im reakcje ogólnoustrojowe. Zjawisko jest związane z podobieństwem epitopów obecnych w niektórych owocach i warzywach do antygenów brzozy i ambrozji i występuje u 90% osób uczulonych na pyłki brzozy. Do czynników uczulających należą banan, jabłko, kiwi, melon, pomidor i seler.

Anafilaksja

To reakcja ogólnoustrojowa wywołana połączeniem się antygenu ze związanymi z błoną komórkową komórek tucznych i zasadochłonnych IgE i następczym uwolnieniem czynników reakcji zapalnej – histaminy, tryptazy i innych.

Anafilaksja w odpowiedzi na alergen pokarmowy może się zdarzyć również przy eskpozycji przez skórę lub drogą wziewną (podczas przygotowywania/gotowania posiłku).

Anafilaksja zależna od pokarmu wywołana wysiłkiem fizycznym

To rzadko występujące zburzenie (może dotyczyć dzieci i dorosłych), w którym objawy pojawiają się w trakcie lub po wysiłku fizycznym. Spektrum objawów może obejmować pokrzywkę, obrzęk naczynioruchowy, objawy ze strony przewodu pokarmowego aż do anafilaksji i zgonu włącznie.

Objawy typowo występują 2 godziny po spożyciu alergenu i następującym potem wysiłku fizycznym. Dużo rzadziej do reakcji może dojść po spożyciu pokarmu wkrótce po zakończeniu aktywności fizycznej.

Dobry lekarz pomoże Ci w rozwiązaniu problemów wynikających z alergii lub nietolerancji pokarmowej.

Zamów wizytę

lekarzbliskociebie.pl
Domowe wizyty lekarskie. Pediatria. Medycyna rodzinna. Interna. Domowe wizyty lekarskie na terenie Warszawy. Realizacja wizyty do 3 godzin od umówienia.

Related Posts

Leave a Reply

O nas

Lekarzbliskociebie.pl Domowe wizyty lekarskie Warszawa. Domowe wizyty lekarskie w ciągu 3 godzin od umówienia. Domowe wizyty lekarskie u dzieci i dorosłych.